METIN KAŞO KİMDİR ?

 

Metin Kaşo - İçmimar ve Tasarımcı

Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu İç mimarlık ve Mobilya Tasarımı bölümünden 1970 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Şişli’deki Metin Kaşo Mobilya ve Dekorasyon firmasını açarak iş dünyasına adım attı. Okul yıllarından beri birlikte dekorasyon yaptıkları sınıf ve iş arkadaşı Pervin Kurbanzade (Kaşo)  ile 1975 yılında evlendi ve bundan böyle mesleklerini el ele vererek yürütmeye devam ettiler.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mobilya ve İç Mimarlık bölümünde dönem dönem öğretim görevlisi ve Danışma Kurulu üyesi olan, Metin Kaşo, Boğaziçi Üniversitesi Otelcilik Meslek Yüksek okulu gibi çeşitli üniversite ve kurumlarda da konferans, panel ve seminerlere katılmaktadır. Ayrıca Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü Danışma Kurulu ve Görsel Sanatlar Vakfı üyesidir.

Gerçek bir doğa tutkunu olan Metin Kâşo için toprak ve bitki ile uğraşmak onun özel bir hobisidir. Tanıyanlar için o amatör bir botanik uzmanıdır.

Spor ise, Metin Kâşo’nun yaşamının ayrılmaz bir parçası. Su kayağı, sörf, tüpsüz dalma yaptığı deniz sporlarından sadece bir kaçı. İddialı bir bilardo oyuncusu olan Metin Kaşo, hayat arkadaşı Pervin Kâşo ile beraber iyi derecede kayakçıdırlar. Aynı zamanda TTF üyesi, turnuva oyuncusu Metin Kâşo için TENIS ise ayrı bir tutkudur.

Kaşo için müziğin çok ayrı bir yeri var. Steps ve swing yapmayı çok seven Metin Kaşo, Blues ve Caz hayranlığının yanı sıra, Türk sanat müziğine olan yakınlığını da Üstat Adnan Mungan’ın yönettiği Dostlar Musiki Topluluğu’nun verdiği konserlerde, korist ve solist olarak sürdürüyor.

Manevi değerlere inanan ve inanmanın insan için çok önemli olduğunu her zaman vurgulayan Metin Kâşo, toplumsal duyarlılığı ile birikimlerini paylaşmaktan çok keyif almaktadır.

1970'den günümüze yapılan projelerden bazıları

Yurt dışında yapılan projelerden bazıları

New York’da Perry street’de WORLD DESIGN adı ile mobilya ve dekorasyon mağazasını (1998) açtı. Ardından Boston Design Center ve Washington Design Center’de ürünleri teşhir edilmeye başlandı. Metin Kaşo, World Design firmasını ünlü İngiliz iç mimar Michael Reeves ile birleştirerek 2001 Aralık’ta NewYork 14. Caddede RM/MR mağazasını açtı. RMMR firması olarak New York’da çok sayıda elit iç mimar, mimar ve tasarımcılarla yapılan işlerin yanında, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, Arizona’da Phoneician Oteline, Atlantic City’de Atlantic Oteline, Avustralya’da ve Suudi Arabistan Kraliyet ailesine yapılan dekorasyonlar, Aspen’de ŞALE dekorasyonu, Ünlü Anchorman Geraldo Rivera’nın New York’da Hudson River’daki yalısının tüm dekorasyon ve mobilyalarının yapımı, MTV’nin patroniçesi Gloria Patton’ın Londra’daki malikânesi için çok özel tasarımları sayabiliriz. Londra’da Nina Campbell Kumaş Firması, Metin Kaşo ürünleri ile özel bir mağaza açtı. Michael Reeves’in Londra’daki Moonriver mağazasında Metin Kaşo tasarımları olan ürünler sergilendi. Ünlü İngiliz kumaş firması Osborne & Little, Michael Reeves ve Metin Kaşo ürünleri ile mobilya dünyasına adım attı ve bu geçişi kelebeğin metamorfozu ile simgeleştirerek 2004 Londra Tasarım Haftasında açılış yaptı. En son yapılan işler arasında, 2006 yılında Suudi Arabistan kraliyet ailesine mensup Prens Abdülaziz’in malikânesi için yapılan tasarımlar ilave edilebilir. 2009 yılı itibariyle Los Angelos Beverly Hills’de Alfred Mann & Cassandra Mann ailesi için çok özel tasarlanmış mobilyalarının yapımı ile dekorasyonun gerçekleştirilmesi.

Kazanılan Ödüller

Dünya çapında en önemli mobilya ve dekorasyon firmalarının katıldığı CHICAGO DECOREX USA 1999'da World Design firması olarak ‘BÜTÜN DALLARDA EN İYİ ÖDÜL’ olan ‘FIRST PRIZE’ ödülünü kazandı.

Londra’da Renwick & Clarke firması ile birlikte çalışmaya başlandı. Renwick & Clarke, Metin Kaşo tasarımı olan ürünlerle katıldıkları LONDRA DECOREX 2000 fuarında EXCELLENT // KALİTE VE TASARIMDA MÜKEMMELLİK Ödülünü kazandı.

Yurt dışında devam eden çalışmalar