MUGSF

Sene 1966 tatbiki güzel sanatlar yüksek okulunda 2. sınıfta bütün bölümler konferans salonunda sanat tarihi dersindeyiz. Konu sanırım klasik dönemin ressamlarıydı beklide massacio idi.

Ön tarafta sağdan bir arkadaş kalktı perdedeki resmi yorumlamaya başladı ağır ağır doğu Anadolu şivesi ile ancak düzgün bir ifade ile konuşuyordu. Belikli gözlemlerine inanıyordu ve bunu kararlı bir şekilde çok güzel ifade ediyordu.

Bayburtlu olduğunu sonradan öğrendiğim,  bir Erzurumlu olarak benim Hemşerim saydığım, Hüsamettin Koçan o dersteki konuşması ile hem orada bulunan tüm öğrencilerin hem de çok özel bir insan olan hocamız Sevim Eti’nin saygınlığını kazanmıştı.Üzerinden hiç çıkartmadığı beyaz önlüğü ile okulun bütün bölümlerinde dolaşarak herkesle her şeyi paylaşırdı. Müstesna bir kişiliği olan Alman hocamız Herr Sclaminger’in çok sevdiği bir talebe olan Hüsam öğlen teneffüsünde oynadığımız heyecanlı voleybol maçlarında da mükemmel bir kütördü. Kalemi ve fırçası güçlü, gerçek bir sanatçı olan Hüsam, kendi resim dilini gelenekselle iletişim kurarak oluşturdu, çocukluğunda dinlediği masalların, hayal dünyasını çok etkilediğini her zaman ifade eden Koçan aynı zamanda çok da iyi bir hatiptir.

Uzun yıllar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığını çok başarılı bir şekilde yürüten sevgili dostum Prof. Dr. Hüsamettin Koçan Fakültenin Türkiye de ve Dünyada önemli kurumlar içerisinde yer almasını sağlamıştır. ‘Modernizmi’ in getirdiği büyük kaybolmanın ilacı, evlere, köklere dönüş, kendi öykümüze sahip çıkmaktır.’’ Sözleri ile   Hüsamettin Koçan, globalleşen dünyada merkezinden dışa saçılan tek renk yerine, dışarıdaki çeşitli renk, tat ve duyguların oluşturduğu zenginliklerle, merkezin oluşturulması düşüncesiyle gerçek bir sanatçı, gerçek bir kahramandır. Belki de bir çılgındır. Doğduğu yer olan Bayburt’un Baksı köyünde bir müze ve sanat atölyesi kurmayı düşünüp bunu mükemmel bir şekilde gerçekleştirmiş ve Oradaki İnsanları kendilerini ifade etmek ve de dışarıya açılmak yönünde yüreklendirmiştir  

Sevgili can arkadaşım Hüsamettin Koçan’ın Bundan sonraki misyonunun beklide bir moda akademisi olduğunu ve bu sektöre çok farklı bir ivme getireceğine Ve bunun Türkiye için çok büyük bir şans olduğuna inanıyorum. Yolu açık olsun

Metin Kaşo 30.05.2006

ana sayfa